Yüzlerce Kişi İşsiz Kalabilir! Türk tekstil devi konkordato ilan etti: Mahkeme 3 ay süre verdi

Türk tekstil devi Dokur, konkordato ilan etti.

Denizli’de 1955 yılında kurulan ve 16 ülkeye ihracat yapan Dokur, global ekonomik kriz, döviz kuru ve banka faizlerinin olumsuz etkileri nedeniyle konkordato talebinde bulundu. Denizli 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, şirkete konkordato süreci için 3 ay süre verdi.

Şirketin konkordato ilan etmesinin nedenleri:

Global ekonomik kriz

Döviz kuru dalgalanmaları

Banka faizlerinin artması

Artan maliyetler

Dokur Tekstil hakkında:

Dokur Tekstil, 1955 yılında Denizli’de birkaç tezgahla çarşaf üretimiyle tekstil sektörüne giriş yaptı. 1970 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak goblen ve baskılı kadife tarzı jakarlı kadife kumaşlardan yatak örtüsü, masa örtüsü ve divan örtüsü gibi ev tekstili ürünleri üretmeye başladı.

Şirket, 2010 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanı Arif Atlamazsoy önderliğinde hem iç hem de dış pazarda faaliyet göstermektedir. Şirket, know-how ve arge’ye verdiği önem, tecrübeli ve dinamik kadrosu ve satış sonrası hizmet kalitesiyle müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Şirket, otel grubu ürünlerinde başarılı işlere imza atmanın yanı sıra, havlu ve bornoz grubunda da ihracat fazlası I/a kalite ürünleriyle piyasada fark yaratmaktadır.

Konkordato nedir?

Konkordato, bir şirkete, alacaklılarına karşı ödemelerini bir plan dahilinde yapma imkanı tanıyan bir hukuki işlemdir. Konkordato ilan eden bir şirketin borcu, mahkeme tarafından belirlenen bir plan dahilinde ödenir. Bu plan, şirketin likidite durumuna göre belirlenir.

Dokur Tekstil’in konkordato ilan etmesi, Türkiye’deki tekstil sektöründeki ekonomik sıkıntıların devam ettiğini gösteriyor. Döviz kurundaki dalgalanmalar, bankaların yüksek faiz oranları ve artan maliyetler, birçok tekstil firmasını zor durumda bırakıyor.

Dokur Tekstil’in konkordato sürecinin nasıl sonuçlanacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir