Borsa yatırımcısını bunu beklemiyordu! “Borsa yarın tepetaklak olacak”

Türkiye’de yaz aylarının başından bu yana yakaladığı yükseliş serisi ile Borsa İstanbul, milyonlarca vatandaş için bir numaralı yatırım aracı haline dönüşmüş durumda.

Özellikle halka arz furyasıyla birlikte rekor üstüne rekor kıran Borsa, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile yüzde 7 düşmüş ve yatırımcısına soğuk bir duş aldırmıştı.

FAİZ KARARI BORSANIN SELASINI OKUTACAK

Günün erken saatlerinde verdiği kayıpların bir kısmını telafi eden BIST100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında karışık seyirli bir performans sergiledi.

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, politika faizinin yüzde 35’e çekilmesinin borsa için ne anlama geldiğini açıklarken, gelecek haftalarda yaşanan tarihi gelişmelerin an meselesi olduğunu belirterek şu uyarılarda bulundu:

YARINDAN İTİBAREN BORSA İÇİN BİR DÖNEM KAPANACAK

Merkez Bankası’nın bu PPK toplantısında da 500 puan faiz artırımı yapması, borsa yatırımcısı için bir dönemin kapanması anlamına geliyor. Her şeyden önce borsa zaten eskisi kadar ucuz değil. Hep söylüyorum bir halka arza 5 milyondan fazla insan katılmış. Bunun çılgınlık olduğunu kimse görmüyor mu? Burada çok büyük bir balon var. Toplumsal bir manik yaşanıyor.

Bu faiz kararından sonra da çok beklenmez, zaten yaşanan düşüşler yarından itibaren kalıcı hale gelir. Borsada TL bazlı getiri olsa da, tüm yatırım araçları karşısında rekabetçi bir fark yaratamaz artık.

“BORSADA GETİRİ ENFLASYONU YAKALAYAMAYACAK”

Borsada ralli tamamen bitti. Şunu söylemekte fayda var. Ülkede enflasyon yüzde 60 ise borsanın TL bazında büyük bir yükseliş yaşaması ralli anlamına gelmiyor. İkincisi, borsanın fırsat maliyeti mevduat. Mevduat tarafında yüzde 50’yi geçecek faiz durumunda borsaya katılmak için bir neden kalmayacak. Ben mevduat tarafında yüzde 45 faiz bile alacak olsam, borsanın daha riskli olduğunu düşünürsek neden gireyim? Borsa İstanbul’un en az yüzde 60 prim yapması gerekir ki bu da bana pek makul gelmiyor.

“ARTIK YABANCI SERMAYE GELME ŞANSI YOK”

Borsa tarafında benim fikrimi değiştirecek ve yeniden yükselişi başlatabilecek tek şey vardı, yabancı sermayenin Türkiye’ye girişi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamalar ve Batı ülkelerine adeta meydan okuması bu ihtimalin varsa bile artık mümkün olmadığını düşünmeme neden oldu.

Türkiye şu anda döviz krizi yaşamaktan uzak bir durumda. Seçim öncesi bu risk oldukça ciddiydi ancak artık kış aylarında bir kur patlaması yaşanacağını beklemiyorum. Bu kadar enflasyon olduğunda Türk lirasının değer kaybetmesi zaten kaçınılmaz olacak. Şu anda 20-30 milyar dolar civarında sıcak para gerekiyor ve o da gelmeyecek. Türk lirası kontrollü şekilde değer kaybetmeye devam edecek. Sene sonuna kadar yüzde 10-15 kadar bir değer kaybı olur ama 21 Aralık 2021’de yaşandığı gibi ve sonucunda KKM’ye başvurulan o döviz krizi yeniden yaşanır mı? hayır böyle bir şey beklemiyorum.

“İNSANLAR BORSADAN ÇIKIP, MEVDUAT FAİZLERİNE YÖNELECEK”

Mevduat faizi artık kazandırıyor. Diyebilirsiniz ki, enflasyon yüzde 60 sokaktaki belki 80’e çıkacak. Faiz 50 olsa ne olacak? Tamam da gidebileceğiniz başka bir yer yok ki. Birikim sanatı her zaman kazanmak anlamına gelmiyor, bazen de kaybınızı minimumda tutmak şart. Şu anda kaybınızı düşük tutacak yer de TL mevduat faizleri duruyor.

“YATIRIMCILARIN BU UYARIYA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR”

Şu anda bireysel yatırımcı sayısındaki çılgınlığa engel olunması gerekiyor. Piyasadaki yatırımcıların yüzde 90’ı çaylak ve bunlar ilk şokta kaçacaklar. Biri kaçtığında bütün hepsi kapıya yönelecek. Konutta zaten beklentilerim gerçekleşiyor. İşte konut fiyat endeksine göre yıllık fiyatlar yüzde 96 civarında artmış ancak İBB’nin düzenli olarak yayınladığı bir konut fiyat endeksi var orada İstanbul’daki yıllık fiyat artışları yüzde 68’e düşmüş. Yüzde 68 artış demek enflasyon ile başa baş kalmışlar demek.

“BORSA İSTANBUL’DA KUMAR TEHLİKESİ ÇOK YÜKSEK”

Halka arz için diyebilirsiniz ki, zaten verilen lotlar sınırlandırılıyor. Bir kişi çok büyük paralarla giremeyecek, o yüzden de iflaslar korkutucu boyutlara ulaşmaz. İşin aslı tam olarak böyle değil çünkü siz borsaya kontrolsüz şekilde bu kadar milyonlarca insanı toplarsanız, o adam borsanın ne olduğunu anlamadan elindeki avucundakiyle kontrolsüz yatırımlar yapacak.

Burayı bir bahis platformu gibi kullanacak. Ben borsadan bu yüzden çok korkuyorum. Elindekini avucundakini satıp, buraya yönlendiren ve perişan olan insanlar göreceğiz ilerleyen dönemlerde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir