ABD’den saldırı açıklaması! ‘İşin rengi değişti’

  •    HABER7

Dün Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın konuşlanmış ABD güçlerine yönelik İHA ile saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 ABD askerinin ölmesi 25’dan fazla ABD askerinin de yaralanması sonrası tansiyon yükseldi. 

Olayla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli radikal grupların gerçekleştirdiğini belirterek saldırının sorumlularından, ABD’nin seçeceği zaman ve şekilde hesap sorulacağını duyurmuştu. 

‘KARŞILIK VERECEĞİZ’

Biden’ın açıklamalarının ardından ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby üslere yönelik saldırıyla ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu. NBC News‘in haberine göre Kirby, İran’la kapsamlı bir savaş istemediklerini ancak 3 askerin öldürüldüğü saldırıya kesinlikle karşılık vereceklerini söyledi. 

Kirby, saldırıyla ilgili şu sözleri sarf etti;

İran ile kapsamlı savaş derdinde değiliz, ama cevap vereceğiz, işin rengi kesinlikle değişti. Bölgedeki savaşta gerilimi artırmak istemiyoruz. Ama askerlerimizi korumak için yapmamız gereken şeyi yapmak zorundayız. Başkan Biden elimizdeki seçenekleri değerlendiriyor. İran dini liderinin ne isteyip ne istemediğini söyleyemem. Ben, bizim ne istediğimizi söyleyebilirim. İstediğimiz şey istikrarlı, güvenli, refah dolu bir Ortadoğu, ayrıca bu saldırıların durmasını istiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir