Birgün: THK’ye çökme planı yapıyorlar

Seçimlere sayılı günler kala Atatürk’ün kurduğu ve 2019’dan beri kayyum yönetiminde olan Türk Hava Kurumu’nda (THK) dikkatleri çeken gelişmeler yaşanıyor. Mahkeme, THK’de olağan genel kurul sürecini başlatmalarını istedi. Ancak kayyumlar tarafından kurumda yönetici yapılan kişiler nedeniyle delegelerin büyük kısmının AKP’li olması bekleniyor.

Birgün’de yer alan söz konusu haber aynen şöyle:

Kuruma 2019’da kayyum heyeti atanmasına karar veren Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, 13 Mart tarihinde yaklaşık 2,5 yıldır devam eden kayyum dönemi ‘sonlandırmaya’ karar verdi. Ancak mahkeme, yönetim kayyumu yerine kurumu genel kurula götürmesi için çağrı heyeti (çağrı kayyumu) oluşturulmasına karar verdi. THK’yi genel kurula götürecek dört kişilik çağrı kayyumu heyetine başkan olarak 15 Aralık 2021’den bu yana THK kayyum heyetinde başkan vekili olarak görev yürüten Ali Yüksel’in görevlendirilmesine karar verildi. Kayyum heyetinde tüm itirazlara rağmen Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) bölmek için kurulan ve paralel baro olarak nitelendirilen Ankara 2 No’lu Barosu’ndan avukat Mustafa Semiz de yer aldı. Ayrıca Kaan Şahinlap ve Ali Akyıldız da kayyum heyetinde yer alıyor.

Fakat mahkemenin asıl tepki çeken kararı ise THK’nin genel kurul sürecine dair. Çünkü mahkeme genel kurul işlemlerinin tamamlanması için bir tarih belirlemedi. Kurumun eski yöneticileri de uzun süredir olağanüstü genel kurul yapılarak kayyum heyetinin görevine son verilmesini istiyor. Olağanüstü genel kurul yapıldığında, yine THK’nin 2018’deki son genel kurulunda oy kullanan delegeleri oy kullanacak. Ancak mahkeme olağan genel kurul yapılmasına karar verdiği için yeni delegeler ve şube yöneticileri oy kullanacak. Bu da iktidarın THK’yi ele geçirmesi anlamına geliyor.

Çünkü kayyum heyeti şube yönetimlerine müdahale etti ve birçok yandaş ismi THK şubelerinin başına getirdi. Bu şekilde delege yapısı yeniden oluşturuldu. Kurumun eski delege ile yöneticilerinin ise kayyumlar tarafından istifaya zorlandığı ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir